Pro příjem pacienta je nutno dodat tyto materiály:
S účinností od 01.04.2012 je stanoven povinný postup při podávání návrhů k léčebně rehabilitační péči.
Návrh na léčebně rehabilitační péči (tiskopis VZP-17/2013) může podat lékař registrujícího pacienta (praktický lékař) na doporučení ošetřujícího lékaře (specialisty), nebo ošetřující lékař při hospitalizaci pacienta.
Vyplněný návrh musí být schválen revizním lékařem příslušné pojišťovny a následně doručen do Rehabilitačního ústavu.
Návrh na léčebně rehabilitační péči v odborné léčebně (VZP-17/2013) je k dispozici zde.
Text metodiky VZP platné od 01.01.2014 (postup vyplňování tiskopisu č. VZP-17/2013)je k dispozici zde.
K návrhu je nutné přiložit:K této specializované léčbě přijímáme pacienty po prodělané cévní mozkové příhodě. Podle závažnosti postižení a léčebného postupu se řídí délka pobytu pacienta v ústavu. První pobyt po cévní mozkové příhodě bývá maximálně 10-ti týdenní, 2. a 3. pobyt bývá kratší a závisí na rozsahu postižení a průběhu léčby. První pobyt by se měl uskutečnit v prvních měsících po vzniku příhody. Pro přijetí do ústavu je však rozhodující, zda lze podle klinického nálezu očekávat úpravu, nebo podstatné zlepšení zdravotního stavu a zda nemocný aktivně spolupracuje při rehabilitaci.
Pro přijetí máme stanovena tato základní kritéria: Nepřijímáme zcela ležící pacienty, pacienty inkontinentní nebo s dekubity a pacienty špatně spolupracující.
Pokud pacient současně trpí jinými, např. interními chorobami (ischemickou chorobou srdeční, cukrovkou, vysokým krevním tlakem atd.) musí být tyto choroby stabilizovány, kompenzovány. V takovém případě je nezbytné vyjádření interního lékaře k tomu, zda pacient je schopen intenzivní rehabilitační léčby.
Léčebně rehabilitační pobyty jsou pro občany České republiky hrazeny v rámci zdravotního pojištění. V současné době máme uzavřeny smlouvy s těmito zdravotními pojišťovnami: